Pasieka hodowlana
Strona główna » Pasieka Hodowlana
Pasieka hodowlana
Pasieka Hrabia Wielopolski to nie tylko miejsce, gdzie produkowane są wysokiej jakości miody i produkty pszczele, ale również pasieka hodowlana, która wspiera lokalnych pszczelarzy poprzez dostarczanie im wysokiej jakości odkładów i matek pszczelich.
Decyzja o wychowaniu własnych matek pszczelich wynikła z naszych doświadczeń związanych z zakupem pogłowia, które nie spełniło naszych oczekiwań. Chcieliśmy stworzyć odkłady o jak najwyższej jakości, początkowo tylko na nasze potrzeby.
Odkłady przygotowujemy na ramkach wielkopolskich lub warszawskich, standardowo w konfiguracji: 5 ramek (pokarm osłonowo, czerw zakryty, czerw odkryty), po uprzednim sprawdzeniu czerwienia matek.
Obecnie prowadzimy hodowlę ras:
- Pszczoła środkowo-europejska – linia: Asta
- Pszczoła krainka – linia: Dobra
Linia: Asta
Jest to obecnie najdłużej selekcjonowana pszczoła środkowoeuropejska. Jej hodowlę rozpoczął Aleksander Stasiński.
Asty są wytrzymałe, długowieczne, a przy tym odporne na choroby oraz zmienne warunki. Świetnie zimują, na wiosnę wychodząc z nieznacznym osypem. Wykazują dynamiczny rozwój wiosenny i szybki powrót do pełnej siły rodziny. Wykazują bardzo przydatną cechę – cichą wymianę matki. W czasie obfitych pożytków nie ograniczają matki w czerwieniu, zbierają bardzo duże ilości pyłku, który magazynują wokół czerwiu. Charakteryzują się także wysoką produkcją wosku. Pszczoły również chętnie wchodzą w nadstawki jako nieliczne przedstawicielki rasy środkowoeuropejskiej.
Asty bardzo często odbywają loty w temperaturach bliskich 5–6 stopni, w których rasa kraińska nie daje sobie rady. Mają sporo zalet, dlatego chętnie są wybierane na terenach ubogich w pożytki. Rekordowe ilości miodu pozyskują z pożytków obfitych, takich jak: rzepak, gryka, akacja, spadź.
Pszczoły linii M Asta wykorzystują wszystkie pożytki, zarówno nektarowe, jak i spadziowe. Pszczoły na co dzień są spokojne i bardzo dbają o czystość w ulu. Na plastrze są mocno rozbiegane. Nie wykazują skłonności do rojenia się. Jednak przy kiepskiej pogodzie lub gdy nie ma pożytku, mogą stać się agresywne i nerwowe.
Linia: Dobra
Zdjęcie poglądowe. Autor: Vera Kuttelvaserova
Linie te reprezentują nasze rodzime pszczoły, które zostały wyselekcjonowane we wsi Dobra koło Limanowej. Świetnie sprawdzają się w terenach porośniętych lasami, głównie świerkowymi i jodłowymi. Ich pierwsza selekcja przeprowadzona została w latach 30. ubiegłego wieku i aż do dzisiaj przetrwała w niezmienionej formie.
Krainka Dobra chętnie wykorzystuje każdy pożytek nektarowy, zarówno ten wcześniejszy, jak i późniejszy. Niemniej jednak idealnie sprawdza się na pożytkach spadziowych występujących w lasach jodłowych. Jest bardzo miodna w całym sezonie, od wiosny do jesieni, jednak ma tendencję do lepszego wykorzystania pożytków pojawiających się w środku lata lub wczesną jesienią. Cechą charakterystyczną linii Dobra jest ostrożniejsze i późniejsze pojawianie się matki na wiosnę. Gdy pogoda się ustabilizuje, pszczoły tej linii rozwijają się dynamicznie, co ma swoje przełożenie na szybkie osiągnięcie siły rodziny pszczeliej w sezonie.
Praca z pszczołami tej linii jest spokojna. Pszczoły trzymają się plastrów w trakcie przeglądów i nie są rozbiegane. Nie wykazują zbyt wielkiej agresji oraz są bardzo miodne. Jeśli pojawi się w rodzinie nastrój rojowy, jest on łatwy do opanowania poprzez poszerzenie gniazda. Jeśli są odpowiednio przygotowane, nie ma problemów podczas zimowli. Odporność i siła opisywanej linii jest w dużym stopniu związana z zachowaniami higienicznymi pszczół. Krainka silnie dba o czystość gniazda, oczyszczając je zarówno z chorych osobników, jak i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce antybakteryjnej i antygrzybiczej. Pszczoły kraińskie linii Dobra idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach górskich i podgórskich.