Hrabia Wielopolski
Strona główna » Pasieka Hrabia Wielopolski
Hrabia Wielopolski
Hrabia Jan Wielopolski, ur. w 1630 roku, syn Jana Wielopolskiego – wojewody Krakowskiego. To najbardziej charakterystyczna postać w naszej małej miejscowości.
Hrabia Wielopolski w XVII w. był odpowiedzialny za kancelarią królewską Korony Królestwa Polskiego i oraz politykę zagraniczną Królestwa Polskiego. Wraz z królem polskim Janem III Sobieskim oraz marszałkiem wielkim koronnym Stanisławem Herakliuszem Lubomirskim należał do pierwszego na świecie towarzystwa geograficznego Akademii Argonautów.
Jako właściciel Kobylanki, posłował do Rzymu w latach 1680 – 1681 i był przyjęty na audiencji przez papieża Innocentego XI, który darował mu obraz Jezusa Ukrzyżowanego – kopię watykańskiego obrazu poświęconego przez papieża Urbana VIII. Wielopolski przywiózł obraz do kraju i jako „najszacowniejszy prezent” umieścił w pałacowej kaplicy w swych dobrach w Kobylance.
w 1682 roku obraz uroczyście przeniesiono do kościoła parafialnego, który osobiście ufundował. Ludzie modlący się przy obrazie doznawali wielu niezwykłych łask, w rezultacie których bardzo szybko rozwinął się kult Pana Jezusa Kobylańskiego, który zwrócił uwagę krakowskiej Kurii Biskupiej.
W ponad 325 letnich dziejach Sanktuarium przybywały tu pielgrzymki z dzisiejszej Słowacji, podczas zaborów pielgrzymowali tu mieszkańcy Krakowa. Liczne wota świadczą o otrzymanych łaskach i nawiedzających to miejsce pielgrzymach. Obecnie w Sanktuarium wciąż posługują Misjonarze Matki Bożej z La Salette.
Pasieka Hrabia Wielopolski
Długo szukaliśmy czegoś, co jest jednocześnie spoiwem kultury jak i tradycji w naszej miejscowości.
Kobylanka, od lat znana jest jako miejsce Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego, którego powstanie jest zasługą Jana Wielopolskiego. Ale to nie wszystko, ponieważ Hrabia Wielopolski zainicjował także rolnictwo na terenie wsi czego efektem są liczne pola uprawne oraz lasy.
Nasza pasieka wykorzystuje naturalne pożytki, jakie daje nam najbliższa okolica. Chcemy uhonorować postać Hrabiego Wielopolskiego, który bez wątpienia zapoczątkował historię tej malowniczej doliny. Efekty jego działań są bowiem widoczne do dziś.
Więcej informacji o Sanktuarium oraz o Cudownym Obrazie, który przywiózł Jan Wielopolski, znajdziesz na stronie www.kobylanka.saletyni.pl